Něco je špatně

Máme za sebou úspěšné maturity, i ten sloh, a teď pendlujeme po přijímacích zkouškách. A zaráží mě jedna věc. Slovenských zájemců o studia je minimálně stejně, jak těch českých. Nemám nic proti Slovákům, naopak, vyrůstal jsem 30 let ve společném státě, v zimě skoro každý týden jsem jezdil na Slovensko na hory, ale… Nemůžu se zbavit takového divného pocitu. Když pominu, že tu studují de facto zadarmo, podle nějaké smlouvy a vlastně je platíme všichni z našich daní, tak mě nejvíc sejří, že zabírají místa našim dětem a výrazně jim zhoršují možnost uplatnění na trhu práce. Zájmem státu by měli být vzdělaní občané a nikoliv vzdělávání cizinců. Jaký přínos z toho vlastně budeme mít? Slováci po vystudování se vrátí do dom a nám zůstane spousta zájemců o studium, kteří se díky zahraničním studentům na VŠ nedostali.

Nechci rozpotat žádnou štvanici proti Slovákům, ale tohle se mi vůbec nelíbí. Tady stát naprosto selhal. Neřekl bych ani popel, kdyby si studium platili, ale oni tu studují za stejných podmínek a výhod, jako čeští studenti. Proč?

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se děje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>